شُمال از شُمالِ غربی

سینما و ادبیات ـ نوشته‌ها و ترجمه‌های نویسنده‌ی این وبلاگ را بی‌اجازه در هیچ سایت، وبلاگ و نشریه‌ای منتشر نکنید.

وقتی فيلم‌نامه‌ی درشکه‌چی چاپ می‌شود...

 

شك دارم كسي اهل فيلم‌ديدن باشد و فيلم «درشكه‌چي» را نديده باشد. منظورم آن فيلمي‌ست «نصرت كريمي» سال 49 ساخت و آن‌سال‌ها، كلي طرفدار پيدا كرد، كلي فروش كرد و شد يكي از فيلم‌هاي معروف تاريخ سينماي ايران. سال‌هاست كه نسخه‌ي تميزي از اين فيلم در دست نيست، همه‌ي نسخه‌هايی كه هست ايراد دارد، غبار دارد و ديدن‌ش آدم را آزار مي‌دهد.

حالا، و به‌رغم گذشت اين‌سال‌ها، نصرت كريمي، فيلمنامه‌ي اين فيلم را چاپ كرده، آن هم چه چاپي، تروتميز و خوب. اسم كتاب، «درشكه‌چي»‌ست. هم متن كامل فيلم‌نامه‌ست، هم عكس‌هاي فيلم را دارد و هم يادداشت‌هايي درباره‌ي فيلم. خوبي كتاب به يك‌معنا اين‌ست كه فصل‌هاي فيلم‌نامه را به‌طور مجزا چاپ كرده، يعني بين فصل‌هاي فيلم‌نامه فاصله هست. اين‌جوري راحت‌تر هم مي‌شود كتاب را خواند. دركنار اين، آن يادداشت‌هايي كه بعد از متن فيلم‌نامه آمده هم كتاب را جذاب كرده.فكرش را بكنيد كه قرارست نوشته‌هاي عباس كيارستمي و پرويز كيمياوی و جمشيد ارجمند را بخوانيد.

من البته هنوز فيلم‌نامه را نخوانده‌م، اما توي همين يكي‌دوروز، حتماً مي‌خوانم‌ش و حتماً همين‌جا، توي همين وبلاگ راجع به‌ش مي‌نويسم. اما تا آن‌جايي كه از روي فيلم يادم‌ست، فيلم‌نامه‌ي خوبي دارد، هرچند يك‌كمي قديمي‌ست و اين قديمي‌شدن، البته مال اين‌ست كه بعد از درشكه‌چي، خيلي‌ها از روش كپي كردند و كپي‌ها معمولاً چيز به‌دردبخوري از آب درنمی‌آيند و اصل را هم گاهی زير سئوال می‌برند. شما هم بخوانيد اين فيلم‌نامه را.

 

  
نویسنده : مُحسنِ آزرم ; ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ امرداد ۱۳۸۳
برچسب‌ها :