شُمال از شُمالِ غربی

سینما و ادبیات ـ نوشته‌ها و ترجمه‌های نویسنده‌ی این وبلاگ را بی‌اجازه در هیچ سایت، وبلاگ و نشریه‌ای منتشر نکنید.

كتاب هاي با شكل تازه

آقاي حسين نوش آذر در وبلاگ شان چيز جالبي نوشته اند كه دل ام نيامد آن را ننويسم ؛ هرچند ربطي به سينما ندارد اما از هر جهت خواندني است :

نشر مستراح اولين كتاب هاى خود را در اوت امسال به شكل كاغذ مستراح به بازار عرضه مى كند. يازده نويسنده ي آلمانى گزيده اى از آثار خود را در اختيار اين موسسه قرار داده اند كه روى كاغذ مستراح چاپ كند. اين نويسندگان، همه عضو كانون نويسندگان آلمان هستند. معروف ترين آنها نويسنده اى است برلينى به نام لوتس راتندورف. اشعارى از هاينريش هاينه و كريستيان مورگن اشترن نيز در ميان اين آثار ديده مى شود.
نويسنده اى به نام مايك بارتل مبتكر انتشار كتاب روى كاغذ مستراح است. بارتل كه نمى خواست اولين اثرش در ميان هشتاد هزار عنوان كتابى كه سالانه در آلمان منتشر مى شود، گم شود و ديده نشود، به فكر چاره افتاد و زود به اين نتيجه رسيد كه با اين كار مى تواند توجه محافل ادبى را به خود جلب كند. يكى از توليدكنندگان كاغذ مستراح در آلمان از اين فكراستقبال كرد و موسسه "نشر مستراح" را تاسيس كرد.
هفت كتابى كه اين بنگاه انتشاراتى در ماه اوت به بازار عرضه مى كند به قلمرو رمان هاى جنايى، داستان كوتاه و طنز و هزل تعلق دارد. بناست اين آثار به شكل كاغذ مستراح در نمايشگاه كتاب فرانكفورت، در اكتبر امسال به نمايش درآيد.
شايد بهتر باشد داستان ها و اشعار برخى از نويسندگان و شاعران به اين شكل انتشار يابد. تنها در اين صورت است كه محتواى اثر و شيوه ي نگارش با حتا شكل كتاب همخوان خواهد بود و بدين ترتيب براى اولين بار در تاريخ ادبيات جهان اصل ارسطويى وحدت شكل و مضمون كاملا تحقق خواهد يافت.
  
نویسنده : مُحسنِ آزرم ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳۸۱
برچسب‌ها :