شُمال از شُمالِ غربی

سینما و ادبیات ـ نوشته‌ها و ترجمه‌های نویسنده‌ی این وبلاگ را بی‌اجازه در هیچ سایت، وبلاگ و نشریه‌ای منتشر نکنید.

آن چشم‌ها که دلِ کارگردان را برده‌اند، دلِ چه‌کسی را نبُرده‌اند؟

 

   فیلم‌سازِ محبوبی دارم که تماشای فیلم‌هاش، خواندنِ نوشته‌هاش و دیدنِ عکس‌هاش مایه‌ی دلخوشیِ این روزهاست. می‌بینم و می‌خوانم و می‌نویسم آن‌که دریا را برای نخستین‌بار تجربه می‌کند چه حالی دارد؟ آن چشم‌ها که دلِ کارگردان را برده‌اند، دلِ چه‌کسی را نبُرده‌اند؟ آن نامه‌ای را که به‌نیّتِ ابرازِ عشق نوشته شده است چه‌کسی می‌خوانَد؟ آن سیگاری را که کسی دودش را هم به‌یاد نمی‌آوَرَد، چه‌کسی خاموش کرده است؟ پناه می‌بریم به خاطره‌ها. از خاطره‌ای می‌رویم به خاطره‌ای دیگر. هر خاطره‌ای، انگار، دلیلِ راه می‌شود برای رسیدن به یکی‌دیگر. و در همه‌ی این خاطره‌ها، انگار، یکی هست که پناهِ آدم است. در همه‌ی خاطره‌ها، انگار، یکی باید پناهِ‌ آدم باشد.

   زندگی، شاید، شادی‌های کوچکی‌ست که ماندگارتر از شادی‌های بزرگند (کاری را که می‌کنی دوست داشته باش. حرفی را بزن که دوست داری بزنی. حرف برای گفتن است. راضی باش از خودت.) و زندگی فیلم‌سازِ محبوبم، انگار، سرشار از شادی‌های کوچکی بود که سر از فیلم‌هایش درآوردند: بچّه‌ای که می‌خواست بزرگ شود (چه‌کسی گفته کودکی خوب است؟)، پسرکی که می‌خواست عاشق باشد (چه‌کسی گفته تنهایی خوب است؟)، مردی که زن‌ها را دوست می‌داشت (چه‌کسی گفته نگاهت را به سنگ‌فرشِ خیابان‌ها بدوز؟) و مردی که از دوست‌داشتن می‌گریخت تا شرمنده‌ی عزیزِ ازدست‌رفته‌اش نباشد (چه‌کسی گفته عشق را باید نثارِ زنده‌ها کرد؟). شادی‌های کوچکی که سر از فیلم‌هایش درآوردند، لابُد، خلاصه‌ی خودش بودند؛ احساساتِ انسانی به‌روایتِ مردی که لذّتِ عاشقی را بر همه‌چیز ترجیح می‌داد: عاشق‌ماندن و در عاشقی مُردن.

   تصویرها، امّا، همه‌ی این احساسات نیستند؛ تکّه‌ای از آنند؛ گوشه‌ای از این دنیا، خاطره‌ای از یک سرخوشی، لحظه‌ای از یک فیلم، دقیقه‌ای در زندگی، سرخوشی‌های بی‌درنگ و، ‌انگار، بی‌واسطه‌ای که هویّتِ سینمای او شده‌اند. با این سرخوشی‌ها، با این خاطره‌ها و لحظه‌هاست که فیلم‌هایش را به‌یاد می‌آورم: جوانِ عاشق‌پیشه‌ای را که پیشِ والدینِ دل‌بندِ عزیزترینش، لب به اعتراف می‌گشاید (دوستش دارم؛ چه کنم؟)؛ پدری جوان که بی‌وفایی را تجربه می‌کند تا بفهمد هر شور و شوقی حقیقی نیست (اشتباه کردم؛ چه کنم؟)؛ داستانِ مردی که محبوبِ سال‌های دور را می‌بیند و زیرِ نگاهِ سنگین و بی‌اعتنایش ذرّه‌ذرّه آب می‌شود (چه کنم که ببینی‌ام؟)؛ یک زن و دو مرد که آدم‌هایی عادی نیستند و سطح توقّع‌شان از زندگی اصلاً شبیه دیگران نیست و به عهد و پیمانی که می‌بندند وفادار می‌مانند، فارغ از این‌که دیگران درباره‌شان چه بگویند. (دَم را دریاب. بگو زنده باد زندگی!)

   این تکّه‌ی حرفِ فیلم‌ساز که می‌گوید «برای شما این چیزی بیش از یک فیلم نیست. برای من، امّا، همه‌ی زندگی‌ام است.» خبر از چه‌ می‌دهد؟ هر تصویری، در هر فیلمی از او، انگار، تصویری از زندگیِ اوست؛ تصویری که خودش آفریده؛ تصویرِ خودش، بخشی از زندگی‌اش که در برابرِ چشم‌های دیگران آشکار شده؛ حقیقتی که دیگران از آن بی‌خبر بوده‌اند، حقیقتی که از آن بی‌خبر می‌ماندیم اگر روی پرده‌ی سینما نمی‌رفت.

   بعدِتحریر: عکس، صرفاً، تزئینی‌ نیست.

   آنتوان و کولت، ساخته‌ی فرانسوا تروفو

  
نویسنده : مُحسنِ آزرم ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠
برچسب‌ها : یادداشت ، سینما