هرکس بتواند یک فنجان قهوه را از روی میز بلند کند رمان هم خواهد نوشت؟

Haruki Murakami

   ... من اساساً نوشتنِ رمان را کاری جسمانی می‌دانم. نوشتن عملی ذهنی‌ست ولی به‌پایان‌بردنِ یک کتابِ رمان به کارِ جسمی بیش‌تر شباهت دارد. در آن، البته، از بلندکردن وزنه‌های سنگین، دوهای سرعت یا پرش ارتفاع خبری نیست، ولی اکثر مردم فقط لایه‌ی ظاهری کار را می‌بینند و گمان می‌کنند نویسندگان در اتاق کار خود، در کمالِ آرامش، به کار ذهنی مشغول‌اند. خیال می‌کنند هرکس بتواند یک فنجان قهوه را از روی میز بلند کند، رمان هم خواهد نوشت. امّا به‌محض ورود به این عرصه درمی‌یابند که برخلافِ تصوّرشان شغلِ چندان راحت و آسوده‌ای نیست. عمل نوشتن ـ شامل نشستن پشت میز، تمرکز بر کار مثل دستگاه لیزر، بیرون‌کشیدنِ چیزی از درونِ افقِ خالی، خلقِ داستان، انتخابِ تک‌تکِ کلماتِ درست و هدایتِ داستان در مجرای خاصّ خود ـ در درازمدّت به توانی بسیار فراتر از حدّ تصوّر مردم نیاز دارد. شاید جسمِ نویسنده چندان فعالیت نداشته باشد، ولی درعوض ذهنِ او عرصه‌ی عملیاتِ پُرتکاپو و طاقت‌فرساست. هرکسی حین فکرکردن از ذهنِ خود کار می‌کشد، ولی نویسنده ناگزیر در چارچوب مشخصی تحتِ عنوانِ روایت حرکت کند و با تمام وجود به تفکّر بپردازد. رمان‌نویس در چنین فرایندی باید از تمام توان جسمانی خویش، اغلب تا مرز آخرین رمق، بهره بگیرد.

  +

  از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم، هاروکی موراکامی، ترجمه‌ی مجتبی ویسی، نشرِ چشمه،‌ بهار ١٣٨٩


/ 49 نظر / 118 بازدید
نمایش نظرات قبلی
استرس

کولی ها جسارت دارند آماده رزمایش است

میثم(عشق من سینما)

سلام یک سوال داشتم پیک سبز هفته پیش منتشر نشد. تا الان هم نیامده ما معتاد این نشریه شده ایم!!! ما را از نگرانی برهانید. آیا خواهد آمد؟!

عقیل قیومی

محسن جان سلام.اگر گفت و گوی مسعود بهنود با ابراهیم گلستان را هنوز نخوانده‌اید می‌توانید به این جا بروید http://cinedoc.blogspot.com/2010/08/blog-post.html راستی محسن جان سال ها پیش دو مطلب از بنده درباره ی ژول و ژیم تروفو و سینمای فرانسه با تمرکز بر مارسل کارنه در فیلم و سینما چاپ شد.قصد دارم به تایپ دوباره‌اش از روی مجله دست بزنم و انشالله به بهانه ی سرفصلی با عنوان بازخوانی گذشته که به تازگی در وبلاگم مرتکب شده‌ام خواهم آورد.البته سر و سامان دادنش کار می‌برد.خلاصه خبرش را خواهم داد.در ضمن محسن عزیز شما نظر خاصی درباره ی انگل های اینترنتی ندارید؟!

رویا

از جواب شبگرد متشکرم. آزرم جان، تو که فیلم را دیده بودی بهم می گفتی خب. بازم سلامت باشید به هر حال. راستی متولد چه ماهی هستید آقای آزرم؟ این یکی را جواب بدبد چونکه علاقه زیادی به طالع بینی دارم..

بهاره

محسن جان جاتون خیلی خالی کلی خوش گذشت. حالا هم برگشتم و این چند روز مسافرت فرهنگ و مرهنگ رو به کلی فرستاده بودم تعطیلات. خب حالا چه خبر؟ راستی مگه برای نافه مشکلی پیش اومده؟

رویا

خب علاقه اس دیگه . این که کی متولد چه ماهی هست و خصوصیاتش چیه و .. یعنی تا حالا با کسی که همچین چیزی بگه برخورد نکردید؟

عقیل قیومی

رويا خانم نازنين ممنون از لطف و مهرباني‌تان.لطفا سري به وبلاگم بزنيد.منتظرم

یزدان

ممنون. مطالب واقعا" به دردم خوردند. bookmark کردم.

زهرا

آره این نوشتن خیلی سخته. تازه من وقتی مینویسم وزن هم کم میکنم.

بدون شرافت

تعریف این کتاب رو شنیدم و چندبرگی هم خوندم نفهمیدم داستان زندگی یک دونده است(رمان) خاطرات نویسنده(فکر میکنم همین باشه) یا آموزش نویسندگی