امّا چیزی‌ هست که گاهی بی‌تابم می‌کند...

Romain Gary et Jean seberg. photo AFP

  

   عزیزِ من

   این‌جا هوا آفتابی‌ست. صبح‌ها که بیدار می‌شوم، نورِ آفتاب مستقیم می‌تابد توی چشم‌هام. یک اشعه‌ی دل‌نشینی‌ست که حالِ آدم را خوب می‌کند. همه‌چیز عالی‌ست. صبحانه‌ی مفصّلی می‌خورم و تا ظهر فقط می‌نویسم.

   وقتِ ناهار، آفتاب در میانه‌ی آسمان چُنان می‌درخشد که انگار فقط برای تابیدن روی این مزرعه‌ی کوهستانی طلوع کرده است. امّا چیزی‌ هست که گاهی بی‌تابم می‌کند. روی این تقویمی که به دیوار اتاق زده‌ام، بیست‌ودو روز بعد را با دایره‌ای قرمز مشخّص کرده‌ام. این روزِ بازگشتِ من است. داستانم تا آن‌روز تمام می‌شود؛ یعنی امیدوارم که تمام شود.

   کاش در این سفر تنها نبودم؛ کاش تو هم بودی و این اشعه‌ی دل‌نشین و این گرمای نابِ ظهرگاهی را با هم تجربه می‌کردیم. خوبیِ سفر به این است که تو هم باشی، امّا حالا در غیابِ تو، دلم به این خوش است که دست‌کم می‌توانم داستانم را برایت بیاورم.

   این ره‌آوردِ من است از سفری یک‌ماهه.


   این‌‌را رومن گاری، در نامه‌ای به همسرش جین سیبرگ نوشت؛ وقتی سیبرگ در پاریس سرگرمِ بازی در یک فیلم بود و گاری را در سفر همراهی نمی‌کرد...


/ 9 نظر / 142 بازدید
ایمان زینعلی

سلام آقای آزرم عزیز . این فید شدن ، برای چیست؟ بعد از اینکه تکلیف (ایران دخت ) بیچاره معلوم شد ، چند ماهی مهمان (نافه)تان بودیم . بعد از اتفاقات نافه به قسمت سینمایی (مهرنامه) دل خوش کرده بودیم که گویا آن قضیه هم مالید . و شما جدا شدید . البته حالا گاهی اوقات در فضای مجازی می خوانیمتان . لطفا در پاسخ نگویید که این کلبه ما را بس است که نیست . ؟؟؟

احسان

جناب آزرم چند پسته میخام نظر بذارم چیزی به ذهنم نمیاد آخه همه چی سرجاشه مطلبام صمیمی و گیراس حرفی نمیمونه برا زدن جز تشکر...

آرش معدنی پور

من هر چند ماهی یک بار سر می زنم به اینجا / و هربار / چیز دندان گیری معمولا گیرم می آید / همراه با عطر دل انگیز چای تازه دم / این بار قسمت مان رومن گاری دوست داشتنی بود / ممنون / محسن آزرم عزیــز

مائده دامون

-خداحافظ گاری کوپر-رمان فوق العاده ای است . که نویسنده اش رومن گاری است . خواندن نامه او به همسرش در مطلب جدیدتان برایم از اهمیت عاشقی می گفت برای خلق اثر هنری .البته حرف من حکم نیست به خدا ،،، قبول دارم که خیلی از آثار هنری در حالت تنفر .چه می دانم .نفرت خلق می شود .ولی خدایی عشق . خیلی کارها می کند !!! آیدین (آغداشلو)عزیز من .یک دفعه گفت که ماتیس عاشق همسرش بوده .بلافاصله گفتم .چه می کند عشق . جواب داد،،،، شاید،،،، او یکی از بزرگترین نقاشان قرن بیستم است !!!

کسی

چیزی که نفهمیدید و می‌خواهم بگویم این است که دوست‌تان می‌دارم...

فرهاد ریاضی

با سلام و آرزوی بهترین لحظات برای شما بسیار بسیار جلسه ی نمایش دیروز فیلم زیبای " تنها 2 بار زندگی می کنیم " عالی و صمیمی بود...دستتون خیلی خیلی درد نکنه به امید اینکه به زودی زود مثل گذشته مطالب بسیار زیباتون رو تو نشریاتمون بخونیم. ارادتمند

ستاره

مطالب تان خواندنی اند

کسی

اما هرکسی رو تکون نمی ده چه مستقیم تو روش بگی یا کامنت بذاری. این رو مطمئنم.

پيمان اسماعيل لو

اعتياد به نوشتن چه بد درديه. مخصوصا براي كسايي مثل تو كه حرف براي زدن داري و سوادشم داري و مخاطبش هم داري. اعتياد به خوندن هم بد درديه. وقتي كه سليقه اش رو داري و خواسته اش را داري و ميدوني دنبال چي هستي. حالا هم تو معتادي و هم من اما كو جايي براي نوشتن و جايي براي خوندن.هي اميد ميدي كه شايد دوباره نشريه باشه و تو باشي و دوستان باشند و از فيلم بگيم و از فيلم بشنويم.كاش پولدار بودم. كاش پولدار بودي. كاش ميتونستم. كاش ميتونستي يه نشريه سينمايي بزنيم.يه حساب قرض الحسنه باز كردم. تو هم باز كن. ميبريم ايشالاه....!لا اقل برو اين شرقو نجات بده تا بيشتر از اين ابروي جمع كرده برو بچه هاي قوچاني رو نبرده!