زمانه عوض شده ...

خيلي خوب است كه زاويه ي ديدها دارد عوض مي شود . يك زماني بود كه همه اخ و تف هايشان را نثار فيلم هايي مي كردند كه در ديار فرنگستان ساخته مي شد . سال هاي سال بعضي ها آن فيلم ها را ضد ديني مي دانستند و كارگردان هايشان را هم به كفر متهم مي كردند . اما حالا به قول « باب ديلن » عزيز ( كه با آن گيتارش و صدايش همه چيز را يك زماني به هم ريخته بود ) «‌ زمانه عوض شده … » و « حوزه ي هنري » ( پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي ) كتابي چاپ كرده اند به نام « نشانه هاي معنوي در سينما » كه مجموعه ي 9 مقاله است درباره ي سينما . به اسم بعضي مقاله ها دقت كنيد : « كاربرد هاي فيلم در الهيات » ، « زيباتر از آن كه حقيقت نباشد : به سوي الهيات زيبايي شناسي فيلم » ، « مساله ي شر در فيلم معاصر » .
نويسندگان اين مقاله ها يا كشيش هستند يا مدرس الهيات . يكي شان دارد پروژه ي « سينما و معنويت » را پي مي گيرد و يكي شان دارد براي سازمان كاتوليك برنامه هاي تلويزيوني هلند برنامه ي « هنر و دين » را مي سازد . يكي ديگر از آن ها هم استاد دين و هنر دانشگاه جرج تاون است . خلاصه كتاب جالبي است كه نشان مي دهد « معنويت »
در فيلم هاي فرنگي از ميان نرفته و همه ي حرف و حديث ها درباره ي از دست رفتن معنويت يك جورهايي بي خود است .
مهم تر از همه براي من اين است كه « حوزه ي هنري » اين كتاب را چاپ كرده كه زماني كارگردان هايش اخ و تف شان را نثار فيلم هاي فرنگي مي كردند . به قول « باب ديلن » عزيز واقعا « زمانه عوض شده … »

/ 1 نظر / 5 بازدید
سعید

درود بر شما؛ لوگوی(پیوند تصویری) شما هم رفت در فهرست شخصی من تا ببینیم با خبرها و نوشته های سینمایی ـ هنری شما چه می کنیم.اگه از توضیحی که برای نشانگر موس نوشته ام راضی نیستی، توضیح مورد علاقه ی خودتان را اطلاع دهید تا جایگزین کنم.