همه‌ی مردانِ منحنی


 

 

   مت کینگ حواسش به زندگی نیست؛ حواسش به همسری نیست که کم‌کم انگار از این زندگی خسته شده است و دنبالِ تفریحِ تازه‌ای می‌گردد؛ حواسش به بچّه‌هایی نیست که دارند بزرگ می‌شوند ولی چیزِ زیادی از زندگی نمی‌دانند و مهم‌تر از این‌ها چیزِ زیادی از پدرشان نمی‌دانند؛ پدری که نیست؛ پدری که هیچ‌وقت نبوده است و این نبودنش البته قرار بوده خدمتی به بچّه‌ها باشد؛ بچّه‌هایی که قرار بوده در ناز و نعمت بزرگ شوند، ولی ناز و نعمت همه‌چیزِ زندگی نیست؛ زندگی به چیزهای دیگری هم نیاز دارد برای ادامه پیداکردن و یکی از این چیزها سایه‌ی والدین است؛ این‌که بچّه‌ها خیال کنند کسی هست که حواسش به آن‌هاست و کسی هست که بالأخره می‌پایدشان. همیشه اعتمادی هست که از دست می‌رود و همیشه لحظه‌ای هست که از دست رفتنِ اعتماد را به آدمی یادآوری می‌کند.

   امّا فقط مت کینگ نیست که حواسش به زندگی نبوده؛ نُه سال پیش از نوادگان بود که الگزاندر پین درباره‌ی اشمیت را ساخت؛ داستانی درباره‌ی اعتمادی که از دست می‌رفت. بی‌اعتمادی انگار نسبتِ نزدیکی با تنهایی دارد و کشفِ همین نسبتِ نزدیک انگار زیگمونت باومنِ جامعه‌شناس را به این نتیجه رسانده که صمیمیت و نزدیکیِ آدم‌ها نتیجه‌ی اعتمادی‌ست که نثارِ هم می‌کنند؛ که اعتماد هم انگار در گذرِ سال‌ها کم‌رنگ می‌شود؛ رنگ‌پریده‌تر از قبل و روزی بالأخره بی‌اعتمادی آشکار می‌شود.

   حالا از اعتماد که حرف می‌زنیم انگار از چیزِ دیگری حرف می‌زنیم، چیزی که شباهتی به مفهومِ قدیمیِ فیلسوف‌ها ندارد؛ چیزِ دیگری‌ست مخصوصِ همین روز و روزگار. امّا همین اعتمادِ کم‌رنگ، همین اعتمادِ رنگِ‌روباخته هم غنیمتی‌ست که نباید از دستش داد. زیگمونت باومن نوشته همین اعتماد است که آدم‌ها را به‌هَم نزدیک می‌کند، امّا کافی‌ست اعتمادِ یکی به دیگری (یا دیگران) خدشه‌دار شود تا همه‌چیز به‌هَم بریزد و دنیای نه‌چندانِ بزرگِ آدم‌های این روزگار کوچک‌تر از قبل شود. کسی که اعتمادی به دیگران ندارد تنها‌ست و تنهایی انگار راه‌ندادنِ دیگران است به خلوتِ خود.

   وارن اشمیتِ آن فیلم هم با آن صورتِ گرفته و درهم در همه‌ی سال‌های زندگی انگار به زندگی‌اش علاقه‌ای نداشته و ریشه‌ی بی‌علاقگی‌اش را باید در چیزی به‌نامِ بی‌اعتمادی جست‌وجو کرد. اشمیت خیال نمی‌کند کنارِ همسرش خوش و خرّم است، امّا از آن‌جا که زندگی هم اصول و قواعدی دارد، فکر می‌کند بهتر است این اصول و قواعد را زیرِ پا نگذارد. درعین‌حال آدمی مثلِ اشمیت حتّا راهِ اعتراض به این زندگی را بلد نیست و خیال می‌کند چاره‌ای ندارد غیرِ سوختن و ساختن. بعدِ مرگِ همسر است که از رازِ بزرگی باخبر می‌شود؛ چیزهایی را می‌فهمد که نفهمیدن‌شان بهتر است و نتیجه‌ی این باخبرشدن بهُت است و حیرت. راهِ چاره‌ی اشمیت انگار پناه‌بردن به چیزی (کسی) دیگر است. کسبِ اعتمادِ دیگری. یکی در دوردست، یکی که می‌شود با روزی هفتادودو سِنت زندگی‌اش را نجات داد. و این یکی اندوگو امبوست؛ پسرکی در آفریقا. راهِ کنارآمدن با زندگی نوشتنِ نامه‌هایی‌ست به اندوگو و وارن اشمیت بَدَل می‌شود به بابا لنگ‌درازِ این جودی ابوتِ مذّکرِ آفریقایی؛ شاید به این دلیل که آدابِ روبه‌روشدن با دخترش را ندارد.

   مت کینگِ نوادگان در جست‌وجوی راهی‌ برمی‌آید برای کنارآمدن با زندگی. همه‌چیز البته همان چیزی نیست که اوّلش فکر می‌کرده، امّا انگار این موقعیتِ سخت و تلخ فرصتی را برایش فراهم کرده تا به همه‌ی چیزهایی که در همه‌ی این سال‌ها از آن‌ها غافل بوده نگاهِ دوباره‌ای بیندازد. مهم‌ترین چیزهای زندگی‌اش نه زمینِ آباواجدادی‌ست نه کاری که روز به روز رقمِ دارایی‌اش را بیش‌تر و بیش‌تر می‌کند. مهم‌ترین چیزهای زندگی‌اش همین دو بچّه‌ای هستند که دارند بزرگ می‌شوند و حالا که در غیابِ مادر زیرِ سایه‌ی پدر قد می‌کشند تصویرِ دیگری از زندگی را می‌بینند. مت کینگِ نوادگان چاره‌ای ندارد غیرِ اعتماد کردن به بچّه‌ها. چاره‌ی کارش همین است. چه‌کسی مَحرم‌تر از آدمی که این‌همه به او نزدیک است؟ آدمی که همه‌ی وجودش را از او به ارث بُرده؟

   همین است؛ آدم باید به کسی اعتماد کند تا زندگی ادامه پیدا کند، باید اگر راهی پیدا کرد تنهایی‌اش را کنار بزند و گاهی خلوتش را با کسی قسمت کند، اگر کسی پیدا شود. چه فرقی می‌کند کسی در این نزدیکی باشد و بچّه‌ی آدم، یا کودکی در آن‌سوی جهان که حتّا از وجودش خبر نداشته‌ایم؟

   رمزِ زندگی همین است انگار.

   درباره‌ی اشمیت؛ ساخته‌ی الگزاندر پین

   نوادگان؛ ساخته‌ی الگزاندر پین

/ 5 نظر / 160 بازدید
محسن مطلب‌زاده

چه فيلم خوبي‌ست اين «نوادگان»

روباه اندیشه

فوق العاده بوده اید در این شماره ی تجربه....نوشته تان در مورد کیشلوفسکی هم چیز دیگری ست ...ممنون اقای ازرم

تام جونز

درود! پست خوبی بود.

N

خيلي ممنون آقاي آزرم براي اين نقد خوب... من نوادگان رو ديدم اما درباره ي اشميت رو نه. با اين چيزي كه شما نوشتين حدس مي زنم درباره اشميت حتي بهتر از نوادگان باشه. درسته؟

مهدی ملک‌زاده

هر چه بی اعتماد‌تر،تنگ‌تر(!)‌ و تنها‌تر... راست گفته روانشناسه...