دعوت به مراسمِ کتاب‌خوانی

   ... خب، نشد که همه‌ی کتاب‌هایی را که می‌خواستم بخرم. نتیجه این‌که باید به‌مرور، کم‌کم و هفته به هفته، سر بزنم به کتاب‌فروشی‌های محبوبم و کتاب‌هایی را که می‌خواهم، کتاب‌هایی را که باید بخوانم، بدونِ تخفیف‌های ده بیست درصدی بخرم. این چند کتاب همه‌ی «برداشتِ» من است از نمایشگاهی که امروز و فردا نفس‌های آخر را می‌کشد. و دروغ چرا؛ دیروز که توی آن هوای گرفته و داغ و آن شلوغیِ بی‌ربط تا آستانه‌ی «خفگی» رفتم، فکر کردم که اصلاً چه کاری‌ست آدم وقتش را صرفِ نمایشگاه‌گردی کند وقتی می‌تواند آرام و بی‌دغدغه قفسه‌های شهرکتاب را، یکی‌یکی، سیاحت کند و کتاب‌هایی را که می‌خواهد، کتاب‌هایی را که باید بخواند، بردارد و بگذارد روی میز و کسی هم هُلش نمی‌دهد و بینی‌اش هم پُر نمی‌شود از بوهای ناخوشی که روح و روان را، رسماً، موردِ عنایت قرار می‌دهند...

   نماد گم‌شده‌ی دن براون را با ترجمه‌ی حسین شهرابی از نشر افق خریدم به‌قیمتِ ١٢۵٠٠ تومان. درست است که ترجمه‌های رنگ‌ووارنگی از این رمان درآمده، ولی هرکسی که رازِ داوینچی را با ترجمه‌ی شهرابی (و سمیّه گنجی) خوانده باشد، می‌داند و حواسش هست که مترجم برای ترجمه «وقت» گذاشته و پانویس‌های بلندبالایی که تدارک دیده برای فهمِ داستان لازم است.

   اگنسِ اووه تیم را هم با ترجمه‌ی محمود حسینی‌زاد خریدم، ناشرِ این‌یکی هم افق است و ٣٠٠٠ تومان قیمت دارد. مثلاً برادرم را اگر با ترجمه‌ی حسینی‌زاد خوانده باشید، لابد این‌یکی را هم می‌خوانید.

   افق رمانِ دیگری از اووه تیم منتشر کرده؛ درختِ مار که ترجمه‌ی امید اجتماعی جندقی‌ست و با جلدِ سخت قیمتش ٨۵٠٠ تومان است. 

   از پتر اشتام هم تمام چیزهایی که جای‌شان خالی‌ست را چاپ کرده‌اند به‌ترجمه‌ی صنوبر صراف‌زاده و به‌قیمتِ ٣٠٠٠ تومان.

   از نشرِ ماهی هم خوابِ خوبِ بهشت را گرفتم؛ مجموعه‌ی داستان‌های سام شپارد به‌ترجمه‌ی امیرمهدی حقیقت. ٢۵٠٠ تومان هم بیش‌تر قیمتش نیست. امیرمهدی اگر بود و نرفته بود به بلادِ کُفر، می‌گفتم یک‌نسخه‌اش را برایم امضا کند. حالا که نیست... حیف.

   انتشاراتِ مُروارید رمانِ تازه‌ای از سیامک گلشیری چاپ کرده به‌اسمِ خفّاشِ شب که خیلی هم بلند نیست. ٣۵٠٠ تومان قیمت این رمان است.

   دو بدن شاه؛ تأملاتی درباره‌ی نشانه‌شناسی بدن و قدرت، کتابِ تازه‌ی احمد اخوّت است و ناشرش انتشارات خجسته. ۶۵٠٠ قیمت دارد و خب، مثل باقی نوشته‌ها و ترجمه‌های اخوّت به‌شدّت خواندنی به‌نظر می‌رسد.

   نشرِ ساقی هم یک کتابِ جمع‌جور و خواندنی منتشر کرده به‌اسمِ بوطیقای ارسطو برای فیلم‌نامه‌نویسان. نویسنده‌اش مایکل تی‌یرنو و مترجمش محمد گذرآبادی. ٣٠٠٠ تومان هم قیمت دارد.

   ترجمه‌ی تنهایی را هم البته نباید فراموش کرد؛ منتخبِ نقدهای سینماییِ صفی یزدانیان که به‌همّتِ مجید اسلامی منتشر شده. ناشرش منظومه‌ی خرد است و ۶٨٠٠ تومان قیمت دارد. چاپش دورنگ است و کیفیتِ عکس‌هایی‌ که توی کتاب هست آن‌قدر خوب است که بشود محوِ تماشای‌شان شد.

   کتاب‌های دیگری هم هست که می‌شود خرید و خواند و لذّت بُرد. مثلاً بعضی کتاب‌های نشرِ چشمه.

   خب، پیشنهاد می‌کنم اگر سینمادوست هستید، حتماً رؤیای آمریکایی و کابوس آمریکایی را بخرید؛ دو کتاب از میشل سیوتا به‌ترجمه‌ی نادر تکمیل همایون. اگر خیال می‌کنید که سینمای امریکا را واقعاً می‌شناسید و مایه‌های اساسی (تماتیکِ) این سینما را از بر هستید، حتماً در خیال‌تان تجدیدنظر کنید و این دو کتاب را بخرید.

   اگر سینمای برناردو برتولوچی و اساساً نوعِ نگاهش به سینما و دنیا و آدم‌ها را دوست می‌دارید، کتابِ همزادِ دوربین، که مجموعه‌ی گفت‌وگوهایی با این کارگردان است،‌ می‌تواند کمکی باشد برای درکِ بهترِ فیلم‌های او. کتاب را سامی آستان و سارا صلاحی به فارسی ترجمه کرده‌اند.

   درباره‌ی باستان‌شناسیِ سینما و خاطره‌ی قرن هم هرچه بنویسم کم نوشته‌ام. این مصاحبه/ مباحثه‌ی یوسف اسحا‌ق‌‌پور با ژان‌لوک گدار یکی از خواندنی‌ترین چیزهایی‌ست که در این سال‌ها به فارسی ترجمه شده. ترجمه‌ی کتاب کارِ مریم عرفان است و آن‌را از اصلِ فرانسه ترجمه کرده و یک‌بار هم با ترجمه‌ی انگلیسی مطابقتش داده.

   اگر داستان‌خوان و رمان‌دوست هستید هم از این کتاب‌ها غافل نشوید: کشتنِ موش در یک‌شمبه (امریک پرسبرگر)، ژاله‌کُش (ادویج دانتیکا)، در ارتش فرعون (توبیاس وولف)، نامِ من سُرخ (اُرهان پاموک)، هالیوود (چارلز بوکوفسکی)، هیچ‌کس مثلِ تو مالِ این‌جا نیست (میراندا جولای)، کشش‌ها (دیدیه ون کولارت)، شبی عالی برای سفر به چین (دیوید گیلمور)، یکی مثلِ همه (فیلیپ راث)، دست‌به‌دهان (پل آستر).

  کتاب‌های دیگری هم حتماً هست، ولی قرار نیست آدم فقط در همین چندروزِ نمایشگاه بخرد. ها؟

/ 0 نظر / 6 بازدید