حتی می‌شود به مرگ هم لبخند زد...

... خیلی دلم می‌خواهد که اشتباه شنیده باشم، که «رابرت آلتمن» هنوز زنده باشد و در هشتادویک‌سالگی هنوز فیلم بسازد و سی‌ونهمین فیلمش را هم کارگردانی کند. ولی مثل‌ این‌که درست است. مثل این‌که آلتمنِ کبیر واقعاً چشم‌هایش را بسته و دیگر بازشان نمی‌کند.

 

... همین امروز صبح بود که یادداشتی درباره‌یِ آخرین فیلمش نوشتم و آخرین جمله‌هایش را این‌طوری تمام کردم که با این همه، ستاره‌ی اصلی فیلم خود رابرت آلتمن است که هرچند گرد پیری موهایش را سپید کرده، در هشتاد‌ویک‌سالگی خیال بازنشستگی ندارد و همچنان به آینده چشم دوخته است. هرچند می‌گویند این‌بار کارگردانی دیگر در کنارش بوده است تا درصورت ناتوانی جسمی استاد، بقیه‌ی کار را ادامه بدهد. و این برای فیلمی که در نهایت ما را به این نتیجه می‌رساند که حتی می‌شود به مرگ هم لبخند زد؛ اگر از زندگی لذت برده باشیم، چیز عجیبی نیست.

 

آلتمن یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کارگردان‌های آمریکایی بود. فیلم‌های درجه‌یکی در همه‌ی سال‌های فیلم‌سازی‌اش ساخت که یکی از یکی بهترند و حالا، در بُهت و حیرت دارم به صحنه‌هایی از «خداحافظی طولانی» فکر می‌کنم. به صحنه‌های ابتدایی «برش‌های کوتاه»، به جذابیت بی‌نظیر «پارک گاسفورد» و به همین فیلم آخرش که هرچند از همه‌ی شوخی‌هایش سر در نیاوردم، ولی لذت‌بخش بود.

این‌طور که می‌گویند سرگرم پروژه‌ی جدیدی بوده است. کاش کسی این پروژه را ادامه ندهد. کاش بگذارند این آخرین فیلمی باشد که از آلتمن دیده‌ایم. کاش خاطره‌ی خوش ما را از او خدشه‌دار نکنند...

/ 14 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
lmaryam

شما بفرمایید که آن یادداشت را برای کجا داشتید می نوشتید؟

ماهی سياه کوچولو

خوب به نظر من او ممکن است به علت پيری نميرد . اما حتما اگر فبلم نسازد می ميرد

سپ

شمال از شمال غربی اشتباه نیست؟ منظور از شمال غربی Northwest Airlinesه...www.nwa.com

اشکان

سلام! حالا التمن که مرده و ما دلمون براش تنگ می شه ولی به دليل زحمات زياد افراد معلوم الحال شما که زنده ايد دلمون براتون تنگ می شه! شما الان کجا می نويسيد؟

شاپرک

سلام محسن خان آزرم. خوبی؟ به قول خودت که از قول خیام نوشتی ... اين کوزه‌گر دهر چنين جام لطيف/ می‌سازد و باز بر زمين می‌زندش

جواد نعيم وفا

سلام آقای آرزم . واسه اولين باره اينجا ميام ( از طريق بازنگار ) .............................................................. آقا درسته که جای تاسف داره . اما از آلتمن بزرگترشم ، دنیا بهشون رحم نکرده . چه برسه به این بنده خدا !. .............................................................. منم يه وب سينمايی دارم و در پست جديدم يه نظر سنجی در مورد بهترین فیلم تاریخ راه انداختم . دوست داشتی شما هم شرکت کن . موفق باشی .

سياوش

سلام محسن خان کجایی؟ میگم من نوشته هات رو توی شرق میخواندم.حالا که شرق دار فانی را وداع گفته اند.(گرفتی که)تکلیف ما چیه؟

پدرو

سلام.بيمقدمه آمدم که بگم حيف شد که مرد اما هر کسی خوبه توب اوج بميره به نظر من کش دار بودن آدم رو به ابتذال ميکشه.بی اجازتون لينک شدين.

عليرضا جعفری

درود. اگر ممکن است در مورد موجهای سينمايی مطلبی بنگاريد.