پدران و پسران

In a Better World

  

   نکته‌ی اساسیِ فصلِ عصیان [یا طغیان] در رمانِ برادرانِ کارامازوف [فئودور داستایفسکی] اجبارِ آدم‌ها و نسبتش با عدالت است؛ این‌که هر آدمی اگر دیگران را دوست داشته باشد، نمی‌تواند دست به بی‌عدالتی بزند و بعدِ همه‌ی این‌ها نتیجه می‌گیرد که «دوست‌داشتن فرایندی روحانی و روانی‌ست. برای دگرگون ‌کردنِ جهان، لازم است آدم‌ها خودشان متحمّلِ رنجِ دگرگونی در دل‌شان بشوند. برادریِ انسان‌ها عملی نمی‌شود، مگر آن‌که خودِ ما عملاً برادرِ هرکسی بشویم.»

   و فیلمِ در دنیایی بهتر هم، انگار، درباره‌ی همین حقیقتِ دوست‌داشتنِ دیگری‌ست؛ این‌که بی‌عدالتی، انگار، نتیجه‌ی ترجیح‌دادنِ خود به دیگری‌ست. کریستینِ سرکشِ فیلم، فکر نمی‌کند (و نمی‌داند) که واکنشی خشونت‌بار پایانِ ماجرا نیست و انگار نمی‌داند (و کسی هم به او نگفته) که هر خشونتی مقدّمه‌ی خشونتی‌ست دیگر. این خشونت، البته، نتیجه‌ی بی‌مهریِ پدری سرگشته، یعنی کلاوس است؛ پدری که نمی‌داند بعدِ مرگِ همسرش بیش از این‌ها باید مراقبِ کریستین باشد و جای خالیِ مادر را با بودنِ خود پُر کند. کاری که او نمی‌کند و کریستین به‌جای تکیه به او، چاره‌ای ندارد غیرِ این‌که تنهایی‌اش را با مادربزرگ بگذراند.

   نقطه‌ی مقابلِ کلاوس، البته، آنتونِ سخت‌کوشی‌ست که، انگار، ‌هم‌زمان در چند جبهه می‌جنگد؛ اروپاییِ مردم‌دار و نوع‌دوستی که دور از خانه زخمِ آفریقایی‌های زخم‌خورده را بهبود می‌بخشد و، انگار، پیِ راهی‌ست برای بهتر کردنِ این دنیا. و هم‌زمان با حرفه‌ی پزشکی می‌خواهد پدری باشد که خوش‌بینی را به پسرش هدیه می‌دهد؛ این‌که آن‌چه را برای خود می‌پسندد، برای دیگران هم پسند کند. و از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، این‌که بخشایش را به انتقام ترجیح دهد.

   امّا نکته این است که، انگار، در همه‌ی دنیا غریب افتاده و هرکسی انتقام را ترجیح می‌دهد؛ فرقی هم نمی‌کند که اهلِ آفریقا باشد یا اروپا. انتقام، انگار، خواسته‌ی شخصیِ همه‌ی آن‌هایی‌ست که خیال می‌کنند دنیا چیزی را از آن‌ها دریغ کرده است. کریستین، قاعدتاً، یکی از همین آدم‌هاست و نبودنِ مادرش، انگار، او را به واداشته به این‌که بخواهد دنیا را جای امن‌تری کند برای دیگران و یکی از این دیگران، الیاس است؛ پسرِ آنتونِ سخت‌کوش که بچّه‌های دیگر خیال می‌کنند آزار رساندن به او مایه‌ی مسرّت و شادی‌ست.

   مسأله، درعین‌حال، انگار اخلاقی‌ست که هرکسی تلقّیِ خود را از آن به تلقّیِ دیگران ترجیح می‌دهد. مسأله این نیست که آزار رساندن به دیگری نهایتِ بی‌اخلاقی‌ست، مسأله این است که توسّل به خشونت برای دفاع از مظلوم هم، احتمالاً، شکلِ دیگری‌ست از بی‌اخلاقی. قانونی اگر هست، همه در برابرش یکسانند.

   می‌شود به این فکر کرد که در دنیایی بهتر فیلمی‌ست اخلاق‌گرا به معنای دقیقِ کلمه. این‌جا اندوهِ آدم بدل می‌شود به حسّی دیگر که نامش را می‌شود گذاشت خشونت. کریستین، انگار، برای فراموش کردنِ اندوه میلِ به خشونت دارد. خشونت بد است. بدیهی‌تر از این چه می‌شود نوشت؟

   همه‌ی آن‌ها که روزی و روزگاری درباره‌ی انسانیت نوشته‌اند، چیزی هم درباره‌ی خشونت گفته‌اند. امّا خشونت، ظاهراً، دست از سرِ آدم‌ها برنمی‌دارد، با زندگیِ آدم‌ها گره خورده است و زمانی که نباید بروز می‌کند و به اوج می‌رسد و صورتِ دیگرِ آدم‌ها را نشان می‌دهد. خشونت، خصلتِ نهفته‌ی آدم‌هاست انگار؛ پنهانش می‌کنند تا کسی متوجهِ حضورش نشود. با خنده از کنارش می‌گذرند و سعی می‌کنند به حضورش اعتنایی نکنند. امّا این‌ بی‌اعتنایی، چاره‌یِ کار نیست. خشونت هست، وجود دارد و بخشی از وجودِ آدم‌هاست. درست است که بستگی دارد به چیزهای دیگر. گاهی حسادت است که خشونت را سبب می‌شود و گاهی آدم‌ها از فرط عصبانیت به خشونت روی می‌آورند. چه فرقی می‌کند؟

   مسأله این است که خشونت را جدّی می‌گیرند و همه‌چیز زیرِ سایه‌ی این خشونت قد می‌کشد و رشد می‌کند و به اوج می‌رسد. وقتی هم که قد کشید و رشد کرد و به اوج رسید، اختیارِ همه‌چیز از دست رفته است. کاری نمی‌شود کرد. کاری که شده است، همین خشونت است، همین جورِ دیگری که مایه‌ی هراسِ دیگران است. انگار خشونت آن ورِ دیگرِ آدم‌ها را بروز می‌دهد، پوست را کنار می‌زند و مغز را نشان می‌دهد. آدمِ واقعی همین است. واقعیتِ آدمی که خشونت را به کار می‌گیرد، همین است، نه آن لبخندی که به لب می‌آورد، یا دستی که به نشانه‌ی دوستی پیش می‌آورد.

   در دنیایی بهتر، ساخته‌ی سوزان بیر


In a Better World

 

/ 10 نظر / 155 بازدید
علی معینی

آقای آزرم فیلم خشت و آیینه ابراهیم گلستان را با کیفیت مناسب از کجا میشود تهیه کرد؟ نسخه ای که من گرفتم کیفیت پایینی دارد.

کتاب‌خوان

خیلی خوب بود.[لبخند]

مرد مرده

سلام آقای آزرم عزیز که البته حالا که دارم آرشیو تان را می خوانم (می خورم لفظ درست تری است !) به مراتب برایم عزیز تر شده اید. امیدوارم که خوب و رو به راه باشید من یکی دو سالی هست که می خوانم تان ولی هیچ وقت فرصت نشده بود سری به آرشیو غنی تان بزنم که امشب همین جوری زد به سرم و گیر تان افتادم ! از تیر 81 تا مهر 83 را یک نفس بدون این که حتی پلک بزنم خواندم و به خصوص از شعر هایی که از جناب "شار " گذاشته بودید حسابی لذت بردم و کتابش را هم البته دانلود کردم که همین جا باید به خاطرش یک تشکر سنگین ازتان داشته باشم ... راستش را اگر بخواهید نوشته های تان خوب نبود ، اصلن خوب نبود ، حتی مزخرف هم نبود ...بلکه عالی بود عالی و خواندنی یک خوراک دلچسب برای کسی که اهلش باشد ! (بابت این تکه ی "مزخرف شرمنده ولی یک لحظه احساس خود کورت ونه گات بینی بهم دست داد !!!) برای امشب فکر کنم کم و بیش سیر شده باشم فردا شب باز هم برای خوراکی بیشتر باز خواهم گشت... ممنون.(که یک شب خیلی بد را برایم تبدیل به یک شب خیلی خوب کردید ، خواندن چیزی که دوستش داشته باشم همیشه حالم را بهتر می کند.ممنون.)

فرشید

راستی چرا در پاراگراف اول اینقدر از کلمه " انگار " استفاده کردید؟ تو چشم بود اصطلاحا...

سميرا

واي من اين فيلم رو ديدم عاله...فوق العادست به همه توصيه مي كنم ببيننش... ممنون... در دنيايي بهتر....................اي كاش دنياي منم بهتر بشه............

Hossein

واقعا لذتی داشت تماشای در دنیایی بهتر ، مدت ها بود از تماشای یه فیلم اینقدر لذت نبرده بودم . عجب فضاسازی داشت این فیلم !!!

سميرا

درود هر روزقسمتي از دست نوشته هاي شما را ميخوانم خيلي از عكسها كه در ضميمه ي نوشته هست را در فيلمها ديد ه ام ..بعضي ها را نه! برايتان امكان داد زير هر عكس نوشته ا ي از نام فيلم بنويسيد؟ ممنونم سميرا راستي خوب مي نويسيد...

روباه اندیشه

اقای ازرم ،فیلم رو ماه قبل دیده بودم و دوستش داشتم.قاب های عالی{اون قابی که اوایل فیلم کلاوس رو در تاریکی نشون میده که تنها در اشپزخانه نشسته است}کلوزاپ های به موقع و درست و تصاویری که به ایماژ نزدیک می شوند.فیلم من رو یاد فیلم رووبان سفید هانکه می اندازه که اونجا هم خشونت باعث بروز اتفاقت میشه و شاید همان کودکان تبدیل به طرفداران حزب ناری می شوند اما در این فیلم کارگردان به درستی در پایان فیلم به تماشاگر حس خوبی میده با اون صحنه ی دویدن کودکان پشت ماشین انتون.. اقای ازرم ،به نظر من علاوه بر خشونت،به تنهایی و عدم ارتباط شخصیت ها چه درکودکان و چه در بزرگسالان اشاره میشه.البته باید اینجا از مادر الیاس هم حرف زد که چقدر دچار ضعف روانی بود هنگام سکانس مدرسه که با معلمان حرف می زد.از خشونت نمیشه فرار کرد چونکه جزئی از وجود انسان هستش. {وقتی اولین بار برایت اواز خواندم،اشک را به چشمانت اوردم.برای دل یک خواننده این اشک ها از هر سنگ گران بهایی با ارزش تر است.}......متنی که کریستین در کلیسا می خواند و اون نگاه های ردو بدل شده با پدرش ممنون اقای ازرم بابت نوشته

مسعود منصوری

سلام آقای آزرم عزیز. چند ماهی هست که از خواندنتان سیراب می شوم. ممنون به خاطر وبلاگتان که مثل یک مجله وزین، دوست داشتنی است. در وبلاگم نگاهی کرده ام به همین فیلم "در دنیایی بهتر" (در مطلب مورخ 12 می) و فیلم "از انسانها و خدایان" (تازه ترین مطلب)، فروتنانه از شما دعوت می کنم به دیدنشان. راستی این فیلم آخر را دیده اید؟ اگر دیده اید سپاسگزار می شوم اگر درباره اش بنویسید.