فیلم‌های هشتمین روزِ جشنواره‌ی فیلمِ فجر

   نارنجی‌پوش (داریوش مهرجویی)

نارنجی‌پوش

   فیلمِ عجیبِ دیگری ساخته‌ی یکی از بهترین کارگردان‌های ایران که (ظاهراً) دنیای تازه‌ی‌ خود را به چیزهای دیگر ترجیح می‌دهد. این‌جا (البته) خبری از ماوراء نیست و درعوض فنگ شویی جای جهانِ هولوگرافیک را گرفته؛ این‌که تا دنیای بیرون پاکیزه و مرتّب نباشد، دنیای درون پاکیزه و مرتّب نمی‌شود و درست به همین دلیل عکّاسِِ معقولِ فیلم هوسِ تمیزکردنِ خیابان‌ها به سرش می‌زند و می‌شود رفتگر و عکسش می‌شود عکسِ یکِ همه‌ی روزنامه‌های کشور. با زنش که استادِ یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دنیاست دعوا می‌کند و می‌گوید این‌جا ماندن را ترجیح می‌دهد و حاضر نیست پسرش را به خارج بفرستد و همه را تشویق می‌کند که دست در دستِ هم دهند به مهر و شهرِ خود را پاک کنند تا بعد از پاک‌شدنِ شهر نوبت به پاک‌شدنِ ذهن‌شان برسد.

   امّا مسأله این نیست که تمیزکردنِ شهر ایرادی دارد، که ندارد؛ این است که نگاهِ سرخوشانه‌ی فیلم به رفتگرشدن و جاروکردنِ شهر فرقِ زیادی با سرخوشی‌های دیگرِ حامد ندارد و رفتگری هم درست مثلِ عکّاسی برایش، بیش از همه، یک تفریح است و اساساً باید تفریح کرد تا زندگی لذّت‌بخش شود.   

   دنیای عجیبی دارد کارگردان. غیرِ این چه می‌شود نوشت؟

   بیداری (فرزاد مؤتمن)

بیداری

   فیلمِ بدِ دیگری از فرزاد مؤتمن. یک داستانِ (ظاهراً) ماورائی که تماشاگرش را به خنده می‌اندازد؛ بس‌که ساده‌دلانه است و بس‌که ظاهری غیرحرفه‌ای دارد. به‌نظر می‌رسد سه فیلمِ هفت پرده، شب‌های روشن و صداها استثناهای کارنامه‌ی فرزاد مؤتمن بوده‌اند. فیلم واقعاً سردستی و بی‌رمق و کم‌جان است و چه بد و چه حیف.

/ 30 نظر / 154 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

باید بالا رفتن سن مهرجوئی و تغیرات فیزیولوژیک و اثرات پیری و نرخ نان البته به قیمت روز را بر نحوه نگاه جدید مهرجوئی و فیلم ساختنش موثر دانست پس از گذشت سالها اسم کارگردان بر روی بعضی اهالی سینما مانده و از آن گریزی نیست گویا بعضی مجبورند حتما فیلم بسازند

ابراهیم در برف

ابراهیم در برف بروز است: با معرفی برگزیدگان دهمین دوره جایزه ادبی صادق هدایت و داستان خرس در آغوش درخت از مجتبا مقدم ( یکی از برگزیده های این دوره) و...

محمد

«درباره‌ی کوروساوا» عنوانِ مستندی‌ست که قرار است شبکه‌ی «مستند» جمعه‌ ساعتِ ۴ نشان دهد.

محمد سرابی

خوب موضوعی رو تو فیلم مطرح کرده غیر از اون انتشار عکس که یه کمی تکراری بود

mostafa

جناب آزرم چه طور میشه موقع تایپ نیم فاصله گذاشت؟ یعنی مثلا همین "چه طور" رو در نظر بگیرین,بین چه و طور اگر بخوام نیم فاصله بذارم چیکار باید کنم؟ متشکرم.

ندا

آقای آزرم منتظرم نقد بقیه فیلمها هستیم ها.مرسی واسه وب پرمحتواتون

حمید

نگرانتون شدیم آقا محسن ، ایشالا که خیره .....

پرهام

آقای آزرم,کتاب "مرد سوم" را با ترجمه ی خوب شما خواندم و لذت بردم. (البته می دانم شما هم با من هم عقیده اید که فیلمش حال دیگری دارد) قصد ترجمه ی کتابهای دیگر گراهام گرین را ندارید؟

خاموش

به برادر «مصطفی» که نیم فاصله می‌خواست؛ کنترل+شیفت+2 ، برای محیط ویندوز و وب، و کنترل+ - ، برای محیط آفیس.