چگونه يک منتقد سينما شويم ؟

اين که سوال کردن ندارد ؛ همان طور که بقيه شدند . برای منتقد شدن چند راه پيش روی شماست : اول اين که فاميل نزديک يا دوست يا آشناي يك منتقد سرشناس باشيد و منتقد سرشناس شما را با خودش به دفتر يكي از نشرياتي كه آن جا قلم مي زند ببرد و كلي درباره ي شما و نوع نوشتن تان حرف بزند . اين طوري ممكن است مسوول آن نشريه گل از گل اش بشكفد و از شما تقاضاي مطلب بكند . دوم اين كه سعي كنيد با سردبير يك نشريه ي سينمايي يا مسوول قسمت نقد آن نشريه و يا مسوول صفحه هاي سينمايي يك روزنامه ( اگر پر تيراژ باشد بهتر است ) طرح دوستي بريزيد . تا مي توانيد با او دوست شويد و دل اش را به دست آوريد . قول مي دهم سر ماه نشده به شما پيشنهاد مي كند براي آن نشريه مطلب بنويسيد . سوم اين كه به يكي از كلاس هاي نقد و تحليل فيلمي برويد كه منتقدان اسم و رسم دار آن جا تدريس مي كنند . هميشه زود سر كلاس حاضر شويد و ديرتر از همه بيرون برويد . هميشه سعي كنيد يك هفته قبل خبردار شويد كه استاد منتقد قرار است چه فيلمي را نمايش دهد و درباره اش بحث كند . بعد ببينيد كه آيا خود استاد درباره ي آن فيلم نقدي نوشته يا نه ؛ اگر نوشته بود آن را از زير سنگ هم كه شده گير بياوريد و بخوانيد . حتا اگر مي توانيد آن را واو به واو حفظ كنيد و سر كلاس كلمه به كلمه به زبان آوريد . ضمنا وسط حرف هاي تان چند باري اشاره كنيد كه استاد چند سال قبل در اين مورد مطلبي نوشته اند . مطمين باشيد استاد هم رسم شاگردنوازي را بلد است .
به نظرم كافي است . اگر اين سه راه را امتحان كرديد و منتقد سينما نشديد حتما با ما تماس بگيريد .

/ 8 نظر / 7 بازدید
mehrdad

سايه ـ شعری از مهرداد مهرجو

فرخ

و بعد به مدت بيست سال سليقه خودتو به عنوان نقد قالب كني (به عنوان مثال براي فيلم نرگس بنويسي "آيا درسته يه لمپن قهرمان يه فيلم روشنفكري باشه؟") و بشي استاد !

فرخ

يه راه ديگه هم داره، و اونم اينه كه از نائين روزي هزار و دويست تا نامه بفرستي براي مجله فيلم، و بعد يهو بپري تو قطار و بياي تهران و كنار دفتر مجله بست بشيني تا رات بدن،

kamal

douste aziz aya shoma ba montaghedan doshman hastid ?

اليور

شايد با اين روش فقط بتوان در مجله فيلم يك منتقد شد.

فرخ

نه اين روش همه جا كار مي كنه!كسي هم با منتقدان دشمن نيست. اينجا وبلاگ يه منتقده.

شقشضسشلغ يعني araqsagy

ببين داداش نميشه يه پولي بديم به يكي ما رو ببره تو اين كار.

شقايق

من مي خوام منتقد بشم !