کتاب‌خوانی: در یک‌سال ده‌سال پیر می‌شویم...

Youth Without Youth

  

   از پانزده‌سالگی، گمان می‌کنم از پانزده‌سالگی، یعنی از لحظه‌ای که آن‌چه از کودکی برای من مانده بود رهایم کرد، یعنی از لحظه‌ای که دیگر اکنون وجود نداشت،  بلکه گذشته بود که با سر به‌سوی آینده، یعنی به مغاک، می‌رفت، از لحظه‌ای که اکنون مُرد و زمانش جایش را گرفت، از وقتی‌که کاملاً به درکِ زمان رسیدم، احساسِ پیری کرده‌ام و خواسته‌ام زندگی کنم. به‌دنبالِ زندگی دویده‌ام انگار برای این‌که زمان را بگیرم، و خواسته‌ام زندگی کنم. آن‌قدر دنبالِ زندگی دویده‌ام که او همیشه از من گریخته، من دویده‌ام، نه عقب مانده‌ام، نه جلو افتاده‌ام، با این حال هرگز به او نرسیده‌ام: مثلِ این است که در کنارش دویده‌ام.

   زندگی چیست؟ شاید از من بپرسند. برای من، زندگی «زمان» نیست؛ این وجودی نیست که می‌گریزد، که از لای انگشت‌های ما سُر می‌خورد، که مثلِ شبحی همین‌که می‌خواهیم بگیریمش ناپدید می‌شود. برای من، زندگی اکنون، حضور، سرشاری‌ست، باید باشد. آن‌قدر دنبالِ زندگی دویده‌ام که گُمش کرده‌ام.

   در سنّی هستم که در یک‌سال، ده‌سال پیر می‌شویم، که در آن، یک‌ساعت فقط هم‌ارزِ چند دقیقه است، که دیگر حتّا نمی‌توانیم ربعِ ساعت‌ها را ثبت کنیم. و با این وصف، هنوز به‌دنبالِ زنگی می‌دوم به این امید که در آخرین لحظه به آن برسم، همان‌طور که آدم به‌روی پلّه‌های واگنِ قطاری می‌پرد که دارد به راه می‌افتد.

اوژن یونسکو، پاره‌یادداشت‌ها، ترجمه‌ی مژگان حسینی روزبهانی، نشرِ مرکز، ١٣٨٩

   بعدِتحریر: عکس، صرفاً، تزئینی‌ست.

   جوانی بدونِ جوانی، ساخته‌ی فرانسیس فورد کاپولا، براساسِ رمانی از میرچا الیاده

/ 8 نظر / 140 بازدید
امین

سپاس

سمانه

انتخاب هاتون نشون می ده وصف حال همه ی ما ها رو خوب می دونید.

سمانه

اینجا که بذارید حتما که لطف دیگه ای داره و میام حتما و می خونم. اما ترغیب هم شدم که کتاب رو بخرم.

مهدیه

ممنون از معرفی کتاب ... عاقبت ما و زبانشناسی هم به گمانم می شود عاقبت این شخصیت فیلم و در آرزوی چیزی که هیچ وقت پیدایش نمی کنی و سرآخر مجبوری از همان لبه ی جوب زندگی که همه تویش راه می روند به آن دویدن ها نگاه کنی و آرزو ورق بزنی ...

محمد

سلام این فیلم زیبا ( جوانی بی جوانی) با ساز کیهان کلهر دیدنی و شنیدنی است. یه یادداشت در مورد جدایی... نوشتم نظرتون برام مهمه!

روباه اندیشه

چقدر فیلم جوانی بدون جوانی رو دوست دارم و به نظر من انتخاب این عکس از این فیلم ،صرفا برای تزئین نیست و با متن مورد نظر همخوانی دارد.اقای ازرم وقت کرده اید که به تماشای تئاتر{درس}مهرجویی بروید؟ معلوم شد که نافه کی چاپ میشه؟ این روزها برای من ،روزهایی هستند که کلمه {درد}در این روزها برای خودش پادشاهی می کند

سيد رضا

سلام محسن جان. مطالب ارزنده و خوبي داري. حداقل براي من كه تمام زندگيم شده سينما و فلسفه... ارزنده ست. ان شاء ال... به اهداف بزرگت برسي... دست حق يارت يا حق

ماهان

سلام ببخشید آقای آزرم من تازه اومدم اینجا درست متوجه نشدم این نوشته ها از همون کتاباییه که زیرش معرفی کردین یا خودتون نوشتین؟ مثلا در هر سال ده سال.. از اوژن یونسکو هست؟؟