در شهرْ اتاقی هست که در آن زنی (یا مردی) نشسته...

 

 

   کاغذِ عکّاسی پیش از فرورفتن در ظرفِ ظهور. ناپیدا در آن حضور دارد؛ ناپدیدِ پدید. فُرمِ تنیده‌شده در بافتِ عکس، فُرمی ذاتی و نازدودنی‌ست، امّا ابداً تغییرناپذیر نیست (ممکن است ما جلوی ظهورش را بگیریم... و یا موادِ شیمیاییِ ظهورِ عکس تمام شود...).

*

   عکسِ قدیمی. پشتِ آن درختِ درونِ عکس چیست؟ چیزی پشتِ آن درخت است. عکس را برمی‌گردانیم. عکس را بالا می‌گیریم و از جهت‌های مختلف به آن می‌نگریم. درخت را از سطحِ عکس می‌خراشیم تا آن‌که ببینیم پشتِ آن درخت چیست؟

*

   زمین در پشتِ درخت هم‌چنان امتداد دارد. زمینی باز که به جاده‌ای می‌انجامد و آن جاده به شهر منتهی می‌شود. و در همین لحظه (لحظه‌ی گرفتنِ عکس) در شهرْ اتاقی هست که در آن زنی (یا مردی) نشسته و پا روی پا انداخته است. این تصویر هم درونِ عکس است و هم بیرون از عکس؛ هم در آن حاضر است و هم از آن غایب. زجرِ ذاتی و نازدودنیِ عکّاسی: زجرِ احتضار.

*

   جایی‌که این عکس را در آن گرفتند (یک مکان)، شاید، هیچ‌گاه تغییر نکرده باشد (نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم که مکانِ درونِ عکس کجاست؟) با آن‌که تعدادِ انگشت‌شماری از مکان‌ها بی‌تغییر می‌مانند، نمی‌توانیم با قطعیت و یقین بگوییم که قانونِ کلّی و فراگیرِ تغییرْ شاملِ این مکان نیز می‌شود. بنابراین، وضعیتِ عکس به وضعیتِ یک جراحت می‌ماند. جراحتی که تردید و عدمِ قطعیت سببِ تپش و سوزش‌اش می‌شود.

 هوارد بارکر؛ مرگ، آن یگانه و هنرِ تئاتر؛ ترجمه‌ی علیرضا فخرکننده، انتشاراتِ گامِ نو، هزاروسیصد و هشتادونُه

   بعدِتحریر: عکس، صرفاً، تزئینی‌ست.

   آگراندیسمان، فیلمی از میکل‌آنجلو آنتونیونی، براساسِ داستانی از خولیو کورتاثار

/ 21 نظر / 133 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهشيد

آقاي آزرم! درود. درباره‌ي « آداب نگارش فارسي» كتاب‌هاي زيادي هست در بازار. نمي‌دانم چه كتابي را انتخاب كنم. لطفاً كتابي دراين‌باره معرفي كنيد. به توصيه‌ي شما مطمئن‌ام.

گندم

سلام جناب آزرم جسارت است اما در جواب خانم مهشید کتاب های انتشارات سمت کمی قدیمیست اما مستند تراست و براساس ویرایشهایی که اساتید ویرایش اعمال می کنند تدوین شده و مرگ هم چیزی غریبیست...

مسعود

سلام جناب آزرم از تجربه جدید چه خبر؟ قرار کی به استقبالش برویم؟

مریم

لطفا یه شعر برامون ترجمه کنید ، لطفا

روباه اندیشه

اقای ازرم لطف می کنید کتابی در مورد روایت پردازی پیشنهاد بدهید؟ کتابی که در مورد پیرنگ ،داستان،شخصیت پردازی،طرح،و....باشد. در ضمن اقای ازرم؛از کسی که در مجله ی تجربه آن تصاویر مربوط به تابلوهای نقاشی را برای داستان ها انتخاب می کند،تشکر کنید چونکه انتخاب های خوبی دارند

سشی

سسشمشئ

مسعود

خیلی خبر خوبی بود.حتمن همینطور است که می گویید. امیدوارم هفته دیگه همین موقع ها مشغول خواندنش باشیم...

سمانه

قبول نیست من نمی دونم برف بازی چیه؟

سمانه

نخیر. الان که برف نیست.

محمد امین

درود جناب آزرم عزیز 1- نوشته شما در باب فیلم جولی و جولیا در ماهنامه 24 شماره 36 بسیار دل چسب بود. 2- نظرتون در مورد فیلم های روی آندرسون مثل آوازهای طبقه دوم و شما زنده ها چیست؟ سپاس