مرضِ خریدِ کتاب

 

 

 

  نزدیکِ ظهر از منزلِ آقا شیخ محمّد آمدم خانه. حاجی محمّدحسن و برادرش آمده بودند. نهار خوردیم. مولانا هم این‌جا بود. سعیدالاطبّا نوشته بعدازظهر بیا پیشِ من. رفتم و روزنامه‌های «ماتن» را هم برای او بردم. تا نزدیکِ غروب تخته‌بازی کردیم و سه‌تار زدیم و بعد رفتیم بیرون. تا میدانِ توپخانه راه رفتیم. وقتِ برگشتن از داخلِ شهر، یعنی ارگ، آمدیم. کنارِ حوضِ ارگ قدری نشستیم خستگی بگیریم. سعیدالاطبّا مثلِ همیشه گفت‌وگوی فرنگ می‌کرد و میلِ رفتن و شکایت از بی‌پولی و عدمِ امکانِ پول جمع‌کردن. من هم همین شکایت را داشتم و گفتم عمده‌ی مانعِ من از پول جمع‌کردن خریدِ کتاب است که در من مرض است و نمی‌توانم جلوی آن‌را بگیرم. [یک‌شنبه بیست‌وهشتِ صفر، پانزدهِ مه]

محمّدعلی فروغی؛ یادداشت‌های روزانه‌ از محمّدعلی فروغی؛ به‌کوششِ ایرج افشار، نشرِ علم، هزاروسیصد و نود

/ 26 نظر / 83 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاپیون

امان از این مرض که رهامان نمی کند.چاره اش هم این بود که از ده کیلومتری کتاب فروشی ها رد نشویم که دکه ها جلویمان سبز می شدند،وضعیت بغرنجی ست!

میثم(عشق من سینما)

سلام آقای آزرم. انتشار نشریه جدید را صمیمانه تبریک عرض می کنم.شادمان کردید! خدا شادتان کند! امیدوارم که : 1) این نشریه وزین عمرش طولانی باشد. 2) انتشار آن لطمه ای به انتشار مهرنامه و تجربه نزند. با سپاس فراوان و خسته نباشید.

بهاری

والبته باید نسخه دلبرت مان از رمان جین ایر محصول انگلستان 1970 را ببینید بازی جرج سی اسکات در نقش اصلی درخشان است .فیلمبرداری و فضاسازی تیره و تار و در عین حال زیبایی دارد که کیفیت غریبی به فیلم میدهد تازگی که فیلم را دیدم فهمیدم همان فیلمی است که در بچگی بخشی از آن را در تلویزیون دیدم که دوبله بود و صحنه ای که موی دخترک گریان را برای تنبیهش می برند حسابی باعث ترسم شده بود درضمن فکر کنم آگراندیسمان نام نمایش فیلم آنتونیونی در فرانسه بود که در ایران هم رایج شد

مجتبي

سلام و تبريك بابت آسمان. خوشحالم كه دوباره همان گروه قبلي دور هميد. و خوش به حال فروغي كه كتابهاي خوبي داشته تا بخره نه مثل ما كه بايد چشم انتظار كارهاي خوب باشيم!

محمد امین

محسن عزیز سلام آسمان به اهواز نرسیده هنوز...

روباه اندیشه

تبریک بابت هفته نامه،اقای ازرم یک سوال=>نظرتون در مورد اینکه یک نشریه نویسندگان ثابتی داشته باشه چیه؟ کیفیت مطالب مجله 24 در حال نزول هستش و کل مجله خیلی افت پیدا کرده و در این چند روز که با دیگران حرف می زدیم بیشتر به این مطلب اشاره می شد اگر اقای معززی نیا رو دیدید به اطلاعشون برسونید.

حامد

سلام.خسته نباشید.پخش مجله آسمان خوبه؟هنوز به مریوان نرسیده.امیدوارم زودتر برسه.ممنون می شم پیگیری کنین.

فهیمه

من که با خرید کتابهای تازه فقط عذاب وجدان میگیرم. اینکه اینهمه کتاب نخوانده هست و شاید عمری نباشد....

هندو

بد مرضیه! واسه بی پولی مثه من هم رو به قبله شدن است![گل]

هامارتیا

همینه که بارت می گه کتاب خریدن و کتاب خونی هم یه شکل مصرف گرایی و سرمایه داری شده! چند وقته همش به فروغی فکر می کنم که چه موجود جالبی بوده!